Ile kosztuje projekt wnętrz?
Wiele osób marzy o staniu się posiadaczem wyjątkowego, stylowego wnętrza na miarę aktualnych trendów. Najczęściej w celu uzyskania takiego efektu trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli architektów. Ile kosztują usługi projektantów i co wchodzi w ich skład? Dowiedz się, z jakim wydatkiem należy się liczyć, zatrudniając specjalistę w zakresie architektury wnętrz.
Zacznijmy od początku. Zanim porozmawiamy o cenach to trzeba zrozumieć zakres usług, za które płaci klient. A tutaj różnice pomiędzy ofertami poszczególnych pracowni i architektów potrafią być znaczące.
Jaki typ projektu wybrać?
Proces projektowy możemy podzielić na 2 części - koncepcyjną i realizacyjną. Czym różnią się one od siebie? Na koniec etapu koncepcyjnego klient powinien uzyskać odpowiedź na pytanie: jak będą wyglądały moje przyszłe wnętrza? Etap realizacyjny ma natomiast na celu przygotowanie kompletu dokumentacji dla ekip remontowych.
Jeśli chcesz jedynie zorientować się w możliwościach aranżacji danego wnętrza, wystarczy Ci projekt koncepcyjny. W sytuacji, gdy potrzebujesz kompletnych informacji na temat niezbędnych materiałów i produktów, a także wytycznych dla ekip wykończeniowych, znacznie lepiej sprawdzi się kompleksowa dokumentacja. W ten sposób unikniesz wielu problemów podczas realizacji projektu a także oszczędzisz sporo czasu nie musząc szukać elementów wyposażenia w sklepach oraz w internecie.
Celowo nie poruszamy tutaj tematu nadzoru autorskiego lub inwestorskiego. Usługa ta potrafi być na tyle rozbudowana, że wymaga osobnego omówienia w jednym z kolejnych artukułów. Zaznaczmy tylko, iż kompleksowy projekt wraz z nadzorem jest wyborem zdecydowanie najbardziej odciążającym inwestorów, ale przez to też najdroższym.
Co wchodzi w skład usługi architekta wnętrz?
Projekt koncepcyjny realizowany jest wg następującego schematu:
- Zapoznanie się z istniejącą dokumentacją architektoniczną
- Inwentaryzacja pomieszczeń
- Rysunek wnętrz - stan początkowy
- Propozycja (1 lub więcej) układu funkcjonalnego
- Zmiany do wybranej wersji układu zgodnie z ustaleniami z klientem
- Zatwierdzenie finalnej wersji układu funkcjonalnego
- Wykonanie modelu 3D wraz z wyposażeniem
- Prezentacja wizualizacji
- Zmiany w projekcie po uwagach klienta
- Zatwierdzenie finalnej wersji projektu
Projekt realizacyjny to przygotowanie “paczki” składającej się z:
- Rysunków zabudowy meblowej oraz mebli na wymiar
- Rysunków układu posadzek, ścian i sufitów
- Rysunków rozmieszczenia elementów elektrycznych oraz wod.-kan.
- Kładów ścian z rozrysowaniem rozłożenia płytek, tapet czy sztukaterii
- Kosztorysu wyposażenia oraz prac wykończeniowych
Znając zakres usług łatwiej będzie Ci porównać oferty poszczególnych pracowni. Najcześciej podstawowy zakres będzie bardzo zbliżony a różnice mogą ujawnić się w:
- liczbie wersji układu funkcjonalnego - tutaj niekoniecznie więcej to lepiej, ale dobrze jest mieć wybór. Wybrana wersja i tak będzie wymagała pewnych zmian, więc 2-3 alternatywne układy aranżacji będą wystarczające.
- wliczonej liczbie poprawek do wybranego układu funkcjonalnego
- jakości wizualizacji - obecnie technologia daje możliwość uzyskania wizualizacji praktycznie nie do odróżnienia od zdjęcia. Nadal można jednak spotkać się z wizualizacjami szkicowym, wyglądającymi bardziej jak odręczny rysunek. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem byłaby możliwość odbycia wirtualnego spaceru po wnętrzach (w goglach VR), jednak usługę taką oferują póki co tylko nieliczne biura w Polsce.
- liczbie zmian do projektu koncepcyjnego
- zakresie dokumentacji wykonawczej
- jakości dokumentacji wykonawczej
Od czego jeszcze zależy cena projektu wnętrza?
Cena usług architekta wnętrz zależy od kilku czynników. Wynikają one głównie z indywidualnej charakterystyki danego wnętrza oraz sposobu pracy zatrudnionego specjalisty. Mowa tu o takich parametrach, jak:
- metraż nieruchomości lub wybranego pomieszczenia,
- skomplikowanie projektu wnętrza,
- zaawansowanie prac w przypadku dopiero powstającego budynku,
- termin wykonania projektu.
- doświadczenia projektanta - projektowaniem wnętrz zajmują się studenci, absolwenci kursów czy studiów podyplomowych a także architekci. Doświadczenie zdobyte podczas studiów oraz później - w trakcie pracy zawodowej, drastycznie przekłada się na rozumienie zagadnień z zakresu budownictwa i architektury.
Koszt projektu wnętrza może znacznie się różnić. Jest to kwestia bardzo indywidualna, którą należy ustalić z architektem jeszcze przed rozpoczęciem prac. Specjalista wyceni swoją usługę na podstawie przedstawionego projektu czy zdjęć mieszkania. Warto pamiętać, że niektóre czynności mogą być dodatkowo płatne, co ma miejsce np. w przypadku stworzenia zestawienia materiałów. Z tego powodu nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje projekt wnętrza.
Ile kosztuje projekt wnętrza?
Projekty wnętrz są najczęściej wyceniane na podstawie wielkości pomieszczeń, których dotyczą. Z tego powodu różnorodność w cenach jest bardzo duża. To, ile kosztuje projekt wnętrza, zależy m.in. od wewnętrznego cennika danej firmy. Zazwyczaj w przypadku propozycji koncepcyjnej trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 50-100 zł za metr kwadratowy. Zdarzają się również droższe i tańsze oferty, dlatego każdy może dopasować jakość usług i ich cenę do własnych potrzeb.
Więcej trzeba zapłacić za projekt kompleksowy, który obejmuje również wszelkie wymiary, niezbędne materiały, rozmieszczenie instalacji czy instrukcje dotyczące prac wykończeniowych. W takich dokumentach pojawiają się także informacje na temat dokładnych kolorów oklein, wykładzin czy farb wraz z kosztorysem. Jest to rozbudowany projekt wnętrza, który kosztuje około 150 zł za metr kwadratowy pomieszczenia.
Cena projektu wnętrza domu a mieszkania
Jaki jest koszt projektu wnętrza domu w porównaniu do ceny takiej dokumentacji tworzonej w związku z mieszkaniem? Zdarza się, że architekci uzależniają tę kwestię od rodzaju nieruchomości. Często jednak cena jest stała i wylicza się ją na podstawie metrażu. Niewielkie mieszkania zajmowane przez kilka osób wymagają zastosowania kompaktowych, funkcjonalnych rozwiązań, dlatego zwykle są trudniejsze do zaprojektowania. W dużych domach natomiast mamy do czynienia z większym metrażem. Z tego powodu może okazać się, że cena obu projektów jest dość zbliżona i obejmuje dokładnie takie same usługi.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?
Samodzielne urządzanie wnętrz nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Właściciele domów lub mieszkań często nie orientują się w aktualnych trendach i rozwiązaniach, które pozwalają np. na optyczne powiększenie danego pomieszczenia. Nie są oni także w stanie dopasować do siebie poszczególnych elementów wyposażenia. Architekt może natomiast stworzyć wyjątkowy projekt wnętrza dostosowany do metrażu danego mieszkania i potrzeb jego użytkowników. Taka osoba orientuje się także w nowoczesnych rozwiązaniach, które zwiększają funkcjonalność aranżacji.
Architekci często mogą liczyć również na zniżki na materiały budowlane czy elementy wyposażenia, dlatego czasem skorzystanie z ich usług okazuje się bardziej opłacalne. Takie osoby wiedzą także, jak zmieścić się w budżecie i uniknąć niespodziewanych kosztów.
Wybrać architekta z którym będziecie mieli przyjemność pracować przez kilka miesięcy
Architekt wnętrz specjalizuje się we wnętrzach, więc...
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Na rynku jest dostępnych wiele nieruchomości o zupełnie innym położeniu, metrażu czy stopniu wykończenia. Z tego powodu oprócz ceny warto wziąć pod uwagę również inne parametry. O czym trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania?
H2: Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Mieszkania kosztują od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Wszystko zależy od ich metrażu, lokalizacji czy stopnia wykończenia. Nieruchomości w centrum dużego miasta będą naturalnie droższe niż te, które znajdują się w niewielkich miejscowościach. Więcej zapłacisz również za w pełni wyposażone, odnowione mieszkania w nowoczesnym stylu. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na dany lokal warto przemyśleć, jakimi środkami dysponujesz i jaką ich część możesz przeznaczyć na ewentualny remont.
H3: Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?
Budżet często jest najważniejszym parametrem podczas szukania mieszkania, ale nie można zapominać również o innych czynnikach. Decydując się na zakup nieruchomości, warto zwrócić uwagę na:
• metraż,
• lokalizację,
• piętro,
• wykończenie,
• status prawny,
• możliwość przekształcenia pomieszczeń,
• istniejące instalacje,
• sąsiedztwo,
• rok budowy bloku,
• liczba pokoi,
• dodatkowe przestrzenie (balkon, piwnica, garaż),
• materiał budowlany.
H2: Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Wybór pomiędzy mieszkaniem od dewelopera a lokalem z rynku wtórnego bywa trudny. Często druga opcja okazuje się tańsza, jednak wymaga przeprowadzenia bardzo rozległych prac w celu dostosowania wyglądu nieruchomości do własnych potrzeb. Wówczas ostateczny koszt może być wyższy.
Jeśli jednak zależy Ci na zakupieniu klimatycznego mieszkania w kamienicy, pozostaje jedynie rynek wtórny. Podobnie jest także w przypadku centrów dużych miast, gdzie często nie ma już miejsca na budowę nowych obiektów mieszkalnych. Z tego powodu wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym to kwestia bardzo indywidualna.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest natomiast korzystny w sytuacji, kiedy zależy Ci na samodzielnym urządzeniu go od podstaw bez konieczności pozbywania się już istniejącego wyposażenia. Nowe budynki są także stworzone z wykorzystaniem innowacyjnych technik, dlatego można w nich liczyć na ogrzewanie miejskie, dobrze ocieplone ściany oraz takie udogodnienia, jak winda czy światłowód.
Czytaj więcej: Jak odebrać mieszkanie od dewelopera – poradnik
H2: Lokalizacja i sąsiedztwo mieszkania
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w sytuacji, gdy zależy Ci na dobrej lokalizacji? Nie zawsze najlepszym możliwym wyborem będzie centrum miasta. Często dzielnice leżące nieco dalej są wystarczająco dobrze skomunikowane, jednocześnie zapewniając inne udogodnienia, takie jak np. miejsca parkingowe. Często lepiej wybrać mieszkanie nieco dalej od samego centrum, ale w bliskiej odległości od terenów zielonych, supermarketów czy Twojego miejsca pracy.
Jeśli masz dzieci, warto zadbać o to, by w okolicy znajdowały się szkoły i infrastruktura przyjazna najmłodszym. Zwykle są to nowe obiekty. W przypadku rodzin z dziećmi najlepiej zatem postawić na kupowanie mieszkania od dewelopera, ponieważ zwykle znajdują się one na zamkniętych osiedlach ze sklepami i placami zabaw. Są to także dość bezpieczne tereny.
H2: Metraż i rozkład poszczególnych pokoi
Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, powinieneś pomyśleć o liczbie pokoi oraz metrażu całego lokalu. W sytuacji, gdy zależy Ci na jasnym salonie, przestrzeń o konkretnej wielkości musi mieć wiele okien. Jeśli natomiast chcesz wyposażyć łazienkę w wannę, pomieszczenie powinno być odpowiednio duże.
Niektórym osobom zależy na stworzeniu stylowego aneksu kuchennego z wyspą, dlatego w takim przypadku odpadają mieszkania z wyraźnie wydzieloną kuchnią i salonem. Szczególną uwagę na rozłożenie pomieszczeń warto zwrócić uwagę również wtedy, gdy masz lub planujesz dzieci. Wówczas przyda się dodatkowy pokój, dlatego całe mieszkanie powinno być większe. Wielu osobom zależy także na obecności balkonu.
Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę również na możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń czy zburzenia niektórych ścianek. Takie zmiany wymagają stosownych pozwoleń i nie zawsze są osiągalne.
H2: Wybór mieszkania a jego wyposażenie
Kluczowe jest także już istniejące wyposażenie mieszkania z rynku wtórnego lub możliwość swobodnego zaaranżowania lokalu od dewelopera. Jeśli chcesz postawić na styl industrialny, doskonałym wyborem będą nieruchomości znajdujące się w zabytkowych, ceglanych kamienicach. Nowoczesne aranżacje można zastosować niemal wszędzie, ale w sytuacji, gdy podoba Ci się np. styl ekologiczny, warto, by za oknem znajdowała się zieleń, a do pomieszczenia docierało dużo światła.
Dla wielu osób najlepszym wyborem będzie kupno nowego mieszkania bez wyposażenia, które można łatwo urządzić zgodnie z własnymi potrzebami. Jest to szczególnie istotne, jeśli od początku chcesz zamieszkać we wnętrzu dostosowanym do Twoich preferencji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? W takim przypadku najważniejszy jest stopień wyposażenia nieruchomości oraz materiał, z którego został wykonany budynek. Czasami zdarza się, że stan deweloperski obejmuje np. położone panele czy płytki w łazience, dlatego warto sprawdzić tę kwestię przed zakupem lokalu.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania? 3 rzeczy, na
których lepiej nie oszczędzać
Kupujesz dom lub mieszkanie? Bez względu na to, czy decydujesz się na nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, zanim się wprowadzisz, czeka Cię wyzwanie związane z jego remontem. I tu pojawia się pytanie: ile kosztuje wykończenie mieszkania, a w ślad za nim kolejne – na jakich elementach absolutnie nie można oszczędzać? Odpowiadamy.
H2: Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?
Wykończenie lub remont mieszkania to poważny wydatek. Jego koszt trzeba uwzględnić zarówno przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim, jak i mieszkania czy domu z rynku wtórnego. Ile dokładnie trzeba wydać? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od:
· powierzchni użytkowej lokalu – co oczywiste, im jest ona większa, tym wyższe koszty. Warto jednak wiedzieć, że również wykończenie niewielkiej powierzchni może nieść za sobą spory wydatek, ponieważ najbardziej kosztowne są zazwyczaj pomieszczenia typu łazienka, toaleta oraz kuchnia,
· stanu wyjściowego – inna będzie odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje generalny remont mieszkania w starej kamienicy, a inna – o wydatek na wykończenie domu w stanie deweloperskim,
· oczekiwań co do trwałości wykończenia oraz jego stylu – im bardziej zależy Ci na jakości oraz ponadczasowym designie przestrzeni, które zostaną wyremontowane, z tym wyższymi kosztami trzeba się liczyć. Jednak w długofalowej perspektywie inwestycja w kosztowniejsze rozwiązania będzie się opłacała znacznie bardziej.
H3: Co składa się na koszt wykończenia mieszkania?
Gdy w grę wchodzi wykończenie mieszkania, koszt nie sprowadza się jedynie do zakupu materiałów – choć rzeczywiście pochłaniają one „lwią część” wydatków. Warto jednak pamiętać, że czekają Cię także wydatki na:
· ekipę remontową, która będzie przeprowadzała wszystkie prace,
· projekt zaaranżowania przestrzeni – wbrew pozorom, współpraca z dobrym projektantem może pomóc w zoptymalizowaniu kosztów remontu mieszkania. Architekt wnętrz zastosuje rozwiązania, które połączą jakość i funkcjonalność oraz pozwolą zaoszczędzić zbędnych wydatków.
Czytaj więcej: Jak dobrze rozplanować kuchnię
H2 Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2?
Najczęściej, kiedy poszukuje się informacji o kosztach wykończenia mieszkania, przelicza się go na metry kwadratowe. Jest to słuszne podejście, ponieważ ten sposób rozliczenia stosują zarówno biura projektowe, jak i wiele firm remontowych – zwłaszcza tych pracujących na obiektach z rynku wtórnego.
Trudno jednak wskazać bardzo konkretne stawki. Orientacyjnie – standardowy koszt wykończenia mieszkania w nowym budownictwie wynosi ok. 1 500 zł / m2. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby jego wnętrza były wykończone materiałami z wyższej półki (nie tylko bardziej estetycznymi, ale przede wszystkim – trwałymi), musisz się liczyć ze znacznym, nawet ponad 100-procentowym wzrostem tej sumy.
Czytaj więcej: Jak zaprojektować garderobę idealną? Zasady organizacji
Pamiętaj jednak, że takie wyliczenia są bardzo orientacyjne. Trudno wskazać konkretne kwoty, nie znając choćby wyzwań, jakie mieszkanie będzie stawiać przed projektantem i ekipą remontową. „Schody” mogą się pojawić np., jeśli zaplanujesz stworzenie loftu w starej kamienicy – kiedy okaże się, że ściany trzeba dodatkowo osuszyć i pozbyć się wilgoci, a wnętrze znajduje się pod nadzorem konserwatorskim, przez co przy wykończeniu trzeba zachować pewne oryginalne elementy, np. sztukaterie.
H2: Na czym nie można oszczędzać przy wykończeniu mieszkania?
Wykończenie mieszkania to koszt, który ponosisz raz na długie lata. Dlatego zasadniczo nie powinno się tutaj oszczędzać. Jednak w „prawdziwym świecie” nie masz nieograniczonego budżetu na to, aby wykonać remont lokalu. Są pewne elementy, na których możesz sobie pozwolić na oszczędności, ale na pewno nie w odniesieniu do tych, które wymienimy poniżej.
H3: Wykończenie podłogi
Rodzaj wykończenia podłogi, który zastosujesz, jest uzależniony od tego, w jakim stylu będzie aranżowana przestrzeń. Ale design to nie wszystko. Podłoga będzie intensywnie eksploatowana przez długie lata. Dlatego np. montaż tanich paneli AC3 w salonie zakończy się porażką, bo bardzo szybko się one wytrą i stracą ładny wygląd. Zdecydowanie lepiej poszukać solidniejszego rozwiązania – np. sięgnąć po gres lub prawdziwą deskę parkietową.
H3: Wykończenie ścian i podłogi w łazience
Koszt wykończenia łazienki w stanie deweloperskim będzie wyższy niż np. wykończenie sypialni – z uwagi na większe wymagania stawiane przez wnętrze. Tu jednak również nie warto oszczędzać – źle dobrane materiały, poddane działaniu wilgoci, szybko stracą swój urok i będą się nadawały do wymiany.
H3: Projekt wykończenia wnętrza
Nawet jeśli masz dobre wyczucie stylu i wiesz, czego oczekujesz od nowego mieszkania, lepiej nie zabierać się do pracy bez projektu. Dobry architekt wnętrz zadba o to, aby powstała aranżacja była nie tylko modna i efektowna, ale przede wszystkim solidna i funkcjonalna. Chociaż wydatek na projekt nieco podnosi koszt remontu mieszkania, nie warto z niego rezygnować – specjalista maksymalnie wykorzysta potencjał, który drzemie w przestrzeni. Dzięki temu zyskasz elegancki wystrój na lata.
Czytaj więcej: Pomysł na garderobę w sypialni – 7 inspirujących aranżacji
Potrzebujesz pomocy przy zaplanowaniu wykończenia mieszkania? Zgłoś się do naszej pracowni architektonicznej! Zajmiemy się wszystkim – od koncepcji, przez projekt wykonawczy aż po nadzór autorski. Zapraszamy!